Jaké vlastnosti charakterizují flegmatika a jaké jsou jeho silné a slabé stránky?

Kdo je to flegmatik?

Flegmatik je jeden ze čtyř typů temperamentu. V dávných dobách se na povahu člověka a jeho temperament pohlíželo jinak, dnes jsou tyto teorie spíše symbolické. Známá je typologie Hippokrata, řeckého lékaře, který pro určení typu temperamentu použil čtyři tělní tekutiny: žluč (cholerik), černou žluč (melancholik), hlen (flegmatik) a krev (sangvinik). Tekutina, která u člověka převládá, určuje typ jeho temperamentu, tedy povahy. Podle této teorie je flegmatik klidné povahy, racionální, spolehlivý, jeho emoční reakce vznikají pomalu a nejsou příliš výrazné. Další teorií je typologie Junga, která dělí lidi do dvou základních skupin, introvert a extrovert. Širší členění vychází ze čtyř základních duševních funkcí – myšlení, cítění, vnímání a intuice. Eysenckova teorie je dvourozměrné schéma typů a rysů osobnosti, kde najdeme flegmatika jako stabilního introverta.

Jaké jsou jeho hlavní vlastnosti?

Je důležité říct, že většina lidí není výhradně jeden typ temperamentu, ale jde o kombinaci dvou či tří typů.

Flegmatický člověk je klidný, vyrovnaný a spolehlivý. V jednání s ostatními se dokáže ovládat. V konfliktech umí být smířlivý. Je rozvážný a opatrný.

Jaké jsou výhody a výzvy osobnosti flegmatika?

Jako výhodu lze vnímat jeho mírumilovnou povahu. Spolehlivost může být také cenným předpokladem pro dobře fungující vztahy u člověka, u něhož převažuje flegmatický temperament. Jeho rozvaha zase může být dobrým předpokladem v komunikaci s okolím, kdy si svá slova nejdříve rozmyslí a teprve poté je vysloví. Flegmatika opravdu jen tak něco nerozhodí.

Výzvou může být v některých případech jeho přílišná opatrnost, která ho může brzdit v nových výzvách. Co se týče jeho přemýšlivé a klidné povahy, v některých situacích může vzbuzovat dojem, že je mu vše lhostejné.

V dnešním uspěchaném světě je sice dobré umět zpomalit, když je to potřeba, nebo se zastavit, než k tomu budete donuceni, ale určitá míra flexibility by žádnému flegmatikovi neuškodila, ba naopak. Výzvou pro něj může být také dosažení nějakého cíle či ambice být v něčem první nebo rychlejší než ostatní.

Jak vychází s ostatními typy osobností?

Jeho trpělivost při poslechu a následný projev empatie může být překvapivý, protože se u flegmatiků často nesetkáváme s výraznějšími projevy emocí. Pokud je však v roli posluchače a rádce, zvládá tuto pozici skvěle. Přizpůsobivost může být výhodou ve vztazích i na pracovišti. Snaží se vyhýbat konfliktům, což oceňují zejména bouřlivější povahy. Protože má rád klid a tišší prostředí, aniž by byl středem pozornosti, může někdy působit jako líný či lhostejný. Pravdou ale je, že si vystačí i s málem.

Jaký je jeho přístup k povinnostem a týmové spolupráci?

Typickým rysem flegmatika je pohodlnost. V situacích, kdy může být nucen k povinnostem, to v něm může vyvolat odpor. Často chce sám rozhodovat o tom, co a kdy udělá. Chce mít věci pod kontrolou, mít své zaběhnuté stereotypy. V týmové spolupráci mu nemusí vyhovovat přílišný tlak, především pokud jde o čas. Jelikož mu chybí dostatečná flexibilita a tvořivost, neočekává se od něj výraznější kreativní posun skupiny. V týmové spolupráci se může projevit i jeho nedostatečná průbojnost, až pasivita. Dá se na něj ale spolehnout, že svěřený úkol provede co nejlépe.

Jak flegmatik zvládá stres, výzvy a konfliktní situace?

Při výzvách se může flegmatik dostat do nepříjemné situace, protože mu chybí flexibilita. Váhavost či nerozhodnost mohou být v případě výzev negativními faktory, které podstatně ovlivňují jeho rozhodování. Klidná povaha spolu s pohodlností předurčuje, že ve stresových situacích si dokáže udržet odstup a na věci se dívat s chladnou hlavou.

Konfliktům se vyhýbá, protože vzrušení tohoto typu v životě nepotřebuje. Raději zůstane stranou, ale pokud je vyzván k vyjádření svého názoru, může do konfliktní situace vnést klid a rozvahu.

Jaké profese jsou ideální pro flegmatika?

Kázeň, samostatnost a trpělivost jsou předností flegmatiků. Profese, ve kterých se flegmatik může cítit dobře jsou zejména ty, které nevyžadují cestování, tlak na výkon ani časový stres. Jde tedy o pozice v administrativě, sociální sféře, poradenství nebo ve školství.

Jak může flegmatik pracovat na svém osobnostním rozvoji?

Temperament je sice vrozený, ale ovlivnitelný řadou aspektů života, od výchovy, přes prostředí, kde člověk žije a pracuje, až po životní zkušenosti. Otázkou je, zda sám chce pracovat na svém osobnostním rozvoji ve vlastním zájmu, nebo by to od něj očekávalo okolí. V případě vnějšího nátlaku by to pravděpodobně velký efekt nemělo. Kdyby se ale z jakéhokoliv důvodu rozhodl sám, díky své předurčené kázni a spolehlivosti v plnění úkolů by byl úspěšný.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře či terapeuta. Uvedené informace jsou zobecněné a nemusí vyhovovat každému. Pokud máte jakékoli otázky ohledně svého zdraví, obraťte se na některého z našich terapeutů.


V textu používáme mužský rod, například „klient“ a „psycholog“, pro jednodušší a plynulejší vyjadřování. Tyto termíny jsou však míněny inkluzivně a vztahují se na všechny odborníky i klienty bez ohledu na pohlaví. 💙

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector