Jak může rodinná terapie pomoci vztahům v rodině?

Co je rodinná terapie a jaký je její cíl?

Rodinná terapie je forma psychoterapie zaměřená na zlepšení vztahů a komunikace mezi členy rodiny. Jejím cílem je pomoci rodinným příslušníkům posílit vzájemné porozumění a řešit konflikty. Terapie může zahrnovat individuální, párová nebo skupinová sezení, při kterých členové rodiny společně hledají cestu ven z konfliktů a řešení komplikací, které ovlivňují její chod, například problémů s chováním dětí, rozvodů, závislostí, traumat nebo jiných obtíží, které .

Její cíle mohou být různé. Ať už jde o harmonizaci vztahů, zlepšení komunikace, odstranění nefunkčních vzorců chování či reakcí, pojmenování důležitých témat a problémů nebo překonání krizových situací.

Na konkrétním tématu nakonec tolik nezáleží, pokud samotná rodina chce a má motivaci posunout se dopředu. To je pro terapeutickou práci nejdůležitější. Témata se mohou objevit i v průběhu sezení a psycholog či terapeut může rodině pomoci komunikovat společný terapeutický cíl.

Proč je důležité řešit problémy v rodině?

Rodina je jako psychologická laboratoř. Je to první a nejdůležitější místo, kde se učíme, vnímáme, rosteme, poznáváme, zkoumáme... Pro život a vývoj všech členů je její fungování nepostradatelné.

Jde tedy o témata jako je emocionální bezpečí, budování rovnocenných vztahů, vytváření respektu a úcty, vnímání svého místa ve skupině a vlastního sebehodnocení a další. Rodina je klíčová, a proto se také většina psychologických směrů během individuálních sezení k tomuto tématu vrací. Nelze jej totiž opomenout.

Kdy je dobré vyhledat rodinnou terapii?

Rodinnou terapii je vhodné vyhledat, když problémy v rodině začínají ovlivňovat vztahy, emocionální pohodu nebo každodenní chod domácnosti. Existuje několik situací, kdy může být rodinná terapie velmi užitečná:

  1. Konflikty, které nelze vyřešit: Pokud jsou v rodině časté konflikty, které se opakují a nedaří se je řešit komunikací nebo bez vnější pomoci, rodinná terapie může nabídnout nástroje k pochopení a usmíření.
  2. Zhoršená komunikace: Pokud členové rodiny přestanou efektivně komunikovat, nenaslouchají si nebo si vzájemně nerozumí, rodinná terapie může pomoci obnovit zdravou komunikaci.
  3. Zhoršené vztahy mezi rodiči a dětmi: Pokud mezi rodiči a dětmi vznikají vážné problémy ve vztazích (například kvůli pubertě, vzdorovitému chování nebo nedorozumění), terapie může nabídnout prostor pro harmonizaci vztahů.
  4. Vážné životní změny nebo stresory: Změny jako rozvod, úmrtí člena rodiny, ztráta zaměstnání, vážné nemoci nebo jiné stresové situace mohou mít zásadní dopad na rodinné vztahy. Terapie může pomoci rodině vyrovnat se s těmito událostmi a udržet stabilitu.
  5. Problémy s chováním dětí: Pokud dítě vykazuje problémové chování (například agresivitu, obtíže ve škole, závislosti nebo deprese), rodinná terapie může pomoci najít příčiny a navrhnout řešení, jak dítě vhodně podpořit.
  6. Nezdravé vzorce chování nebo závislosti: Pokud některý z členů rodiny bojuje se závislostí (alkohol, drogy, závislost na technologiích) nebo jinými nezdravými vzorci chování, rodinná terapie může pomoci tyto problémy zvládat a obnovit stabilitu v rodině.
  7. Domácí násilí nebo zneužívání: V případech domácího násilí, emočního nebo fyzického zneužívání je velmi důležité co nejdříve vyhledat odbornou pomoc, aby byla zajištěna bezpečnost rodiny a došlo ke zvládnutí těchto vážných problémů.
  8. Pocity odcizení: Pokud se členové rodiny cítí vzájemně odcizení, nebo nedokážou podporovat jeden druhého, terapie může pomoci obnovit pocit blízkosti a vzájemné podpory.
  9. Příprava na velké změny: Terapie může být užitečná i tehdy, když rodina prochází velkými změnami, jako je příchod nového člena, stárnutí rodičů nebo adaptace na novou životní situaci (například stěhování).

Jak rodinná terapie probíhá?

Systém fungování rodinné terapie je velmi podobný individuální terapii. Na začátku je seznámení a budování důvěry. Vy jako klienti poznáváte terapeuta, on poznává vás jako rodinu. Zjišťuje, proč přicházíte a co nefunguje či co byste chtěli zlepšit. První setkání jsou úvodní a klade se velký důraz na vybudování důvěry a bezpečného prostředí, protože bez toho by to nefungovalo. Následně se formuluje cíl – aby obě strany věděly, na čem budou pracovat a jakým směrem se proces vydá. Poté se již krok po kroku věnujete konkrétním tématům, které jste komunikovali a která rodina přináší.

Mýty o rodinné terapii – co není pravda?

Stejně jako v jiných oblastech, i kolem rodinné terapie panují rozličné mýty a nepravdivé domněnky.

Jedním z nich je, že terapeut v procesu rozhoduje o tom, kdo je viníkem, kdo může za problémy v rodině, nebo na někoho ukazuje prstem – tak to nefunguje. Psycholog je objektivní pozorovatel a posluchač, který se snaží rodině pomoci, ale nedělá to tak, že by někoho obviňoval.

Dalším mýtem je, že tato forma terapie je pouze pro rodiny, které mají hluboké a závažné problémy. Ano, pro ty může být velmi nápomocná a účinná, ale je vhodná i pro další rodiny, které chtějí přijít s nějakým preventivním či seberozvojovým tématem – například pro ty, které se chtějí naučit zvládat běžný život jinak.

Pokud máte pocit, že by se rodinná terapie vaší rodině hodila, ať už řešíte jakékoli téma, určitě má smysl ji vyzkoušet. Můžete z toho jen vytěžit.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Uvedené informace jsou zobecněné a nemusí platit pro každého. Pokud máte jakékoli dotazy ohledně svého zdraví, obraťte se na některého z našich psychologů.


V textu používáme mužský rod, například „klient“ a „psycholog“, pro zjednodušení a plynulejší styl vyjadřování. Tyto výrazy jsou však míněny inkluzivně a vztahují se na všechny odborníky a klienty bez ohledu na pohlaví. 💙

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector