Jak zvládnout rozchod? Tipy pro rychlejší zotavení

Jak úspěšně překonat rozchod?

Jak se vyrovnat s prvotní bolestí po rozchodu?

Rozchod je situace, ve které si dva lidé uvědomí, že jejich společná cesta je na konci. Už nemají společné sny, cíle, vize a plány. Tato situace může přijít náhle, nebo postupně, když se problémy prohlubují a vzdálenost mezi partnery se zvětšuje. Příčiny rozchodu mohou být různé, avšak prvotní bolesti po rozchodu se vyhne málokdo.

Prvotní bolest, nebo stav označovaný i jako „zlomené srdce“ je velmi intenzivní bolest, kterou mohou doprovázet smíšené emoce, fyzické projevy a psychická nepohoda. Vyrovnání se s touto bolestí může být náročný proces, který vyžaduje čas, trpělivost a přijetí všech emocí, které člověk cítí.

Bezprostředně po rozchodu je nesmírně důležité uvědomit si, že nastal konec vztahu, a přijmout rozchod jako konec určité životní etapy a spolu s ním akceptovat také emoce, které aktuálně cítíte. Velmi podstatné je žádné pocity nepotlačovat, ale přijmout smutek, hněv či bolest, které se pojí se ztrátou vztahu.

Vyrovnání se s prvotní bolestí po rozchodu nastává prostřednictvím přijetí situace takové, jaká je, to znamená nemít očekávání na obnovu vztahu, netlačit na sebe ani na partnera. V úvodní fázi může být přítomné obviňování sebe, toho druhého, nebo hledání důvodů, které rozpad vztahu způsobily. Uzdravení nepomáhá hledání viníka konce, ale doporučuje se pracovat na sebepřijetí, tedy na přijetí své autenticity, svých emocí, fyzických reakcí a psychického rozpoložení. Velmi důležité je dovolit si prožít bolest a smutek, protože právě prožití těchto emocí je klíčem k uzdravení. Nedoporučuje se potlačovat bolest, protože právě potlačením se může bolest prohlubovat a proces smutku se může prodlužovat.

Rozchod je ztráta a je přirozené tesknit po tom, co bylo, po očekávání, která jste do vztahu vkládali, a plánech, které se neuskutečnily.

Truchlení je proces, během kterého se člověk loučí s tím, o co přišel, a zároveň přináší uvědomění, kým se člověk díky vztahu stal, jakou cestu ušel a jak jeho osobnost vyzrála a změnila se. Vztah obohacuje oba partnery prostřednictvím sdílení životních hodnot, překonávání krizí, ale i porovnáváním odlišných postojů a zkušeností. V tomto procesu dochází k integraci minulých zážitků do přítomnosti.

V prvotní fázi pomáhá svěřit se důvěrné osobě, kterou může být rodina nebo přátelé, případně je vhodné vést si deník, do kterého popíšete své prožívání, vyjadřujete vlastní bolest a zaznamenáváte myšlenky, kterými se aktuálně zabýváte. Zkuste dbát na režim dne, na pravidelnou stravu, cvičení, procházky v přírodě, odpočinek a spánek.

Proč je důležité přijmout a zpracovat své emoce?

Práce s emocemi je velmi důležitá zejména z důvodu zachování psychického a fyzického zdraví. Během rozchodu dochází k prožívání náročných emocí a silné bolesti, kterou je nezbytné zpracovat a dát jí význam v životě. Emoce nás chrání a pomáhají nám pochopit, jaké máme potřeby a co se s námi v dané situaci děje. Díky emocím se umíme vyrovnat s náročnou životní událostí, dokážeme uzavírat nedokončené záležitosti našeho života a lépe rozumíme sobě i druhým.

Zpracování emocí je velmi podstatné v tom, že je člověk identifikuje, přijímá, otevřeně je vyjadřuje, dává jim smysl a význam, rozpoznává své potřeby a stanovuje hranice. Například po rozchodu může člověk cítit zmatek a nemusí být hned schopen rozpoznat své potřeby. Postupně se může vynořovat například hněv na partnera, bolest, smutek. Doporučuje se zůstat s těmi emocemi, prožít je a dát jim prostor ve svém životě. Přitom je velmi důležité tyto emoce nehodnotit a nekritizovat se za své prožívání. Vyjádření emocí může být prostřednictvím sportu, umění, rozhovoru nebo psaní. Po vyjádření emocí se může vynořit potřeba odpočinku, stanovení hranic nebo kontaktu s jinými lidmi.

Jaké kroky vám mohou pomoci překonat rozchod rychleji?

  • Přijměte rozchod a zkuste integrovat příjemné i náročné chvíle během vztahu; to pomůže vytvořit komplexní pohled na vztah jako celek a zmírnit nebo předcházet idealizaci bývalého partnera.
  • Nastavte si hranice v kontaktu s bývalým partnerem, ideálně omezení až přerušení kontaktu na určitou dobu.
  • Přijměte toto náročné období a využijte ho k sebepoznání, dopřejte si čas na péči o sebe.
  • Nevyhýbejte se setkání s rodinou a přáteli.
  • Hledejte nové aktivity, případně obnovte činnosti, které jste během vztahu zanedbali.
  • Hledejte možnosti setkávání s novými lidmi, například během různých skupinových cvičení, zájmových kurzů, koncertů nebo prostřednictvím cestování.
  • Zaměřte se na budoucnost, zkuste si stanovit cíle, kterých chcete dosáhnout.

Je dobré zůstat v kontaktu s bývalým partnerem?

Potenciální přátelství nebo kontakt s bývalým partnerem se bezprostředně po rozchodu nedoporučuje. Interakce po rozchodu může způsobovat emoční zmatek a pro partnery může být obtížnější se od vztahu odpoutat.

Při kontaktu s bývalým partnerem může docházet k obnovení fyzického nebo emočního spojení, což komplikuje rozchod. U jednoho z partnerů může docházet k nerealistickým očekáváním obnovy vztahu a nejasným hranicím.

Takový kontakt může narušovat nové potenciální partnerství. Na jedné straně bývalým partnerům může vyhovovat takový způsob kontaktu, ale zároveň to může ovlivnit schopnost vytvářet nové vztahy. Nový potenciální partner nemusí tolerovat blízkost a kontakt s bývalým partnerem.

Jak se vyhnout sebepoškozování po rozchodu?

Sebepoškozování po rozchodu může být časté u mnoha lidí. Člověk věřil ve vztah, měl očekávání, plány a vkládal do vztahu naději ve společnou budoucnost.

Sebepoškozování je možné minimalizovat nebo se mu vyhnout, aby se nerozvinulo do neovladatelných výčitek:

  • Vztah tvoří dva lidé a rozchod je výsledkem společné partnerské dynamiky. Rozchod tedy není odpovědnost jen jednoho z partnerů.
  • Ne všechny vztahy vyjdou, proto je důležité přijmout to, že s bývalým partnerem nemusela nastat osobnostní nebo povahová kompatibilita.
  • Reálné pochopení vztahu a svého bývalého partnera.
  • Soustředění na přítomnost a na aktuální potřeby, omezení neustálého přemýšlení o důvodech rozpadu vztahu.
  • Koncentrace na sebe, své záliby, na nová přátelství a soucit k sobě.

Kdy je správný čas začít nový vztah po rozchodu?

Správný čas na randění a vytváření nového vztahu je u každého člověka individuální. Avšak můžeme se zaměřit na faktory, které souvisí s emocionálním uzdravením a odpoutáním se od bývalého vztahu. Nezáleží na délce smutku, ale na tom, zda má člověk zpracované emoce a umí prožívat štěstí a spokojenost i bez partnera.

Významným faktorem je poučení se z bývalého vztahu, tedy uvědomění si problémů a svého podílu na rozchodu. To znamená, že člověk rozumí problémům, kterým čelil ve vztahu, a dokáže si uvědomit, jaké hodnoty chce v partnerství vytvářet a jakého člověka do vztahu hledá. Měl by mít představu o hodnotovém žebříčku partnera, kterého chce mít po svém boku, o jeho osobnostních vlastnostech a povahových rysech.

Motivací ke startu randění by měla být upřímná touha poznat nového člověka, ne povrchní zábava, případně náhrada za bývalého partnera. V neposlední řadě je důležité cítit se sám se sebou dobře, mít se rád a vážit si sám sebe.

Může vám rozchod pomoci osobně růst?

Po zpracování procesu rozchodu je možné se rozvíjet v mnoha směrech:

  • Osobnostní růst ve smyslu sebepoznání, tedy po rozchodu má člověk čas na zamýšlení se nad svými potřebami, pocity, chováním a rozhodováním.
  • Člověk po vyrovnání se s rozchodem umí lépe identifikovat své silné i slabé stránky, zjišťuje, co mu vyhovuje a co ne.
  • Stejně tak se mu zvyšuje emocionální odolnost, zvyšuje se jeho poznání sebe a svých potřeb, na základě kterých dochází k přehodnocení hodnot a zaměření se na to, co je pro něj nejdůležitější.
  • Člověk si uvědomuje vlastní nezávislost a osobnostní sílu.

Jak se dostat z rozchodu silnější a vyrovnanější?

  • Nebojte se emocí, i když jsou silné a mohou se jevit jako zahlcující. Právě jejich přijetí a prožití bolesti je začátkem k znovunalezení síly a vnitřního vyrovnání.
  • Uvědoměním a přehodnocením vlastních hodnot si člověk znovu stanoví priority a cíle v životě.
  • Pochopení, že i přes rozchod a ztrátu je člověk dostatečně silný a stabilní na zvládání nároků každodenního života. Zvyšování psychické odolnosti.
  • Po rozchodu se u lidí může zvyšovat schopnost vyrovnat se s osamělostí, a na druhé straně se zvyšuje schopnost vytvářet kvalitní a hluboké vztahy s ostatními lidmi.
  • Prozkoumáním naučených vzorců ve vztazích se člověk může vyhnout podobným problémům v budoucnu, což mu dodává pocit důvěry v sama sebe.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.

V textu používáme převážně mužský rod pro zjednodušení a plynulost vyjadřování. Všechna označení jsou však myšlena inkluzivně a vztahují se na všechny osoby bez ohledu na rod. 💙

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector