Proč je sebeovládání důležité a jak ho zlepšit?

Jak se naučit ovládat? Jak funguje sebeovládání a jak na něm efektivně pracovat?
Co je to sebeovládání?
Sebeovládání znamená schopnost člověka zvládat své chování a emoce, umět je regulovat a ovlivnit. V ideálním případě tak, abychom uměli sledovat určitý cíl, který si stanovíme. Tím, že žijeme v propojeném světě s dalšími lidmi, je tato oblast více než klíčová. Sebeovládání se týká nás samých, ale i prostředí kolem nás. Ve zkratce - abychom dokázali fungovat adekvátně v mezilidských vztazích, potřebujeme mít pod kontrolou naše subjektivní aspekty života, jako jsou již zmíněné emoce či celkové chování. Právě z tohoto důvodu se jí v současnosti věnuje mnoho výzkumů a studií - protože každého přece zajímá, co se sebou udělat, aby fungoval lépe.
Sebeovládání se týká různých oblastí našeho života - od kontroly a regulace vlastních emocí a myšlenek, přes životosprávu, komunikaci s jinými lidmi až po závislosti, ať už látkové či nelátkové. Patří sem i téma výdrže či vytrvalosti.
Jak sebeovládání funguje?
Za centrum sebeovládání vědci označují limbický systém, kde má tato lidská schopnost svůj biologický původ. Kromě limbického systému se do procesu sebeovládání zapojuje i přední mozková kůra, o které se mluví jako o centru rozhodování.
Na sebeovládání má vliv také dědičnost a jiné osobnostní rysy člověka, avšak stále ho můžeme ovlivnit a aktivně rozvíjet. I když například pro temperamentnějšího člověka může být práce na sebeovládání o něco náročnější než pro flegmatika, stále to jde, jen je třeba vytrvat. Právě proto se o tom tak často mluví – je to změnitelná věc. Jedním z nejdůležitějších zjištění v této oblasti tedy je, že sebeovládání se můžeme naučit.
Proč je sebeovládání důležité?
Sebeovládání ovlivňuje naši celkovou životní spokojenost, naše vztahy, ale má dopad i na zdraví. Je pro nás nesmírně důležité, abychom dokázali fungovat ve vyrovnaných, rovnocenných vztazích, k čemuž přispívá také to, jak fungujeme sami se sebou.
Sebepoznání spočívá v kontrole toho, co a jak děláme a říkáme. Máme povědomí o našich vlastnostech a chování a umíme je regulovat tak, jak je potřeba v dané situaci. Kdyby každá osoba na tomto světě neměla alespoň do nějaké míry schopnost sebeovládání, je možné, že by tu neexistoval žádný pořádek a pravidla a žili bychom v totálním chaosu. A chaos je pro lidi matoucí.
Jak sebeovládání zlepšit?
Abychom dokázali regulovat své chování a reakce, existuje několik technik, které nám mohou pomoci tuto schopnost zlepšit. Patří sem například:
- Dostatečná energie – K tomu, abychom uměli s přehledem zvládat své emoce, potřebujeme mít energii. Je proto nesmírně důležité dopřát si čas na odpočinek a relaxaci a důležitý je také kvalitní spánek a zdravá strava.
- Plánování a cíle – Mít cíle nám pomůže soustředit se na to, co potřebujeme, a plánování či organizace nám zároveň pomůže s dosahováním těchto cílů.
- Relaxační techniky – Podle mnoha odborníků je nejlepší strategií naučit se „prodýchat“ emoci, vydechnout to, čeho se chceme zbavit, přefiltrovat to.
- Sejde z očí, sejde z mysli – Někdy také funguje odstranit podnět, který nás vyvádí z rovnováhy a svádí nás k chování, které nechceme – například nezdravé jídlo, mobilní telefon nebo něco jiného, co nás může na dlouhou chvíli odvést od toho, co bychom skutečně měli dělat.
- Sport – Endorfiny mohou být skvělým lékem na lidskou psychiku a zároveň při jakémkoli typu sportu můžeme své emoce a myšlenky ventilovat.
- Terapie – Terapie je cenným prostředkem k tomu, abychom pochopili, proč se děje, co se děje, a co by nám mohlo nejlépe pomoci.
Jak učit děti sebeovládání?
Pojďme se nejprve podívat na jeden zajímavý experiment, který se týkal právě tématu sebeovládání u dětí. V 70. letech svět obletěl pokus s názvem Marshmallow test. O co v něm šlo? Standfordský profesor Walter Mischel pracoval s 3 - 5letými dětmi a bonbony marshmallow. Úkolem dětí bylo poté, co od profesora dostaly tento bonbon, nesníst ho, protože pokud ho nesní, dostanou od vědce další. Výsledkem pozorování bylo, že některé děti se uměly ovládnout a bonbon nesníst, jiné to neuměly. O čem to celkově vypovídá? Tento test poukázal na to, jak velmi je důležité věnovat se tématu sebeovládání již od útlého věku. Protože právě schopnost se ovládat je u dětí spolehlivým ukazatelem sociálně žádoucího chování, dobrých známek a výkonů ve škole, adekvátní socializace, schopnosti navazovat vztahy s jinými apod.
Důležité je také zmínit, že sebeovládání se rozvíjí u dětí již ve věku 5 let a rodiče ho mohou ve spolupráci s dětmi kultivovat a posilovat. Jak na to, mohou poskytnout následující tipy:
- Buďte dětem příkladem – ukažte jim, jak se ovládat vy sami, budou to kopírovat.
- Vysvětlujte – co to do života přináší, proč je důležité, abychom regulovali své emoce a chování.
- Bezpečné prostředí – vytvořte dětem bezpečné prostředí, kde se mohou této schopnosti učit.
- Logické důsledky – logické důsledky a nastavení respektujících hranic mohou být dobrým pomocníkem a vodítkem k tomu, aby se děti naučily, jak funguje svět.
- Opora – buďte dětem oporou, pokud se jim někdy nepodaří regulovat své chování, a povzbuzujte je k tomu, aby to zkusily znovu – je to proces.
⎯
Důležité upozornění:
Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoli otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.
V textu používáme převážně mužský rod pro zjednodušení a plynulost vyjadřování. Všechna označení jsou však myšlena inkluzivně a vztahují se na všechny osoby bez ohledu na rod. 💙