Párová terapie: Pomoc ve vztahu i bez krize – kdy je ten správný čas o ní uvažovat?

Mnozí z nás používají sociální sítě skoro neustále. V současnosti se sociální sítě dotýkají téměř všech oblastí našeho života – od pracovních, soukromých, až po seberozvojové a zájmové oblasti. Prostřednictvím sociálních sítí se dokážeme spojovat s lidmi, můžeme udržovat existující vztahy a budovat nové vztahy. Avšak je nesmírně důležité vnímat sociální sítě komplexně, i s jejich negativními důsledky.

Jaká jsou pozitiva a negativa sociálních sítí?

Mezi pozitiva patří jednoduchá dostupnost, možnost zapojení se do skupiny podle osobní preference člověka, relativně nízké náklady, anonymita, díky které navazování kontaktů může být jednodušší. Například na sociálních sítích jsou vytvořeny diskusní platformy pro lidi s podobnými zájmy a hodnotami. V těchto komunitách si lidé mohou navzájem pomáhat, budovat přátelství a čerpat inspiraci.

Sociální sítě také pomáhají profesionálnímu rozvoji, zejména v kontextu reklamy a budování značky. V neposlední řadě prostřednictvím sociálních sítí můžeme vyplnit náš volný čas, najdeme si obsah pro zábavu, ale i pro odpočinek, relaxaci a vytvoříme si prostor pro sdílení vlastních myšlenek, fotografií a videí. Můžeme se zapojovat do diskusí na různá témata společenského života.

Sociální sítě umožňují rychlé sdílení informací, což může být velmi prospěšné v krizových situacích, umožňují nám sledovat aktuální dění ve světě v reálném čase. Díky sociálním sítím se můžeme spojovat a pomáhat druhým lidem, které zasáhly přírodní katastrofy, vytvářejí se dobročinné a charitativní sbírky.

Mezi negativa můžeme zařadit nahrazování osobního kontaktu s blízkými lidmi komunikací na sociálních sítích, vyhýbání se osobním interakcím, což může negativně ovlivňovat vztahy mezi lidmi. Vztah, který je udržován jen prostřednictvím sociálních sítí, se stává povrchnějším, mohou být častější nedorozumění, protože je jednodušší odejít z komunikace na sociálních sítích než v osobním kontaktu.

Výrazným negativem je rychlý únik času na sociálních sítích a prokrastinace, tedy neustálé kontrolování sociálních sítí nás ubírá o čas, který bychom mohli využít produktivněji.

V neposlední řadě nás sociální sítě mohou rušit při činnostech, které vykonáváme v reálném světě. Například v situacích, kdy trávíme čas s blízkými, nebo se věnujeme určité zájmové aktivitě, upozornění a zprávy ze sociálních sítí mohou způsobit vyrušení a zasahují do činnosti, kterou právě vykonáváme.

Jaký je vliv sociálních sítí na duševní zdraví?

Sociální sítě mohou být na jedné straně velkým přínosem pro duševní zdraví člověka, ale mohou ho také výrazně narušit.

Pozitivní vliv sociálních sítí na duševní zdraví můžeme vnímat v kontextu podpůrných skupin a komunit, prostřednictvím kterých se mohou lidé setkávat, mohou zažívat sounáležitost a společně se snažit o zvyšování psychické pohody. V současnosti se setkáváme také s online formami podpůrných skupin, ve kterých členové sdílejí své zkušenosti a získávají podporu od ostatních členů. U skupin, které jsou strukturované a uzavřené, je nesmírně důležité dodržovat pravidla skupiny, zejména co se týče důvěrnosti informací. Vytváření pocitu bezpečí a zachování důvěrnosti sdílených informací je odpovědností všech členů skupiny. Může se stát, že ne všichni členové dodržují pravidla, a může dojít k narušení důvěry. Problematické se jeví také online diskusní platformy a fóra. Měla by sloužit k svobodnému vyjadřování názoru a diskusi na různá témata. Avšak často se stává, že na těchto místech dochází k verbálním útokům, urážkám nebo manipulaci, což může negativně ovlivňovat duševní zdraví zúčastněných.

Nepřetržitá dostupnost sociálních sítí, časté porovnávání se s druhými nebo vnitřní tlak na neustálé interagování s blízkými, může u lidí způsobovat pocity úzkosti, méněcennosti nebo izolace. Hlavním důvodem je to, že lidé na sociálních sítích selektivně sdílejí pouze vybrané momenty svého života. Lidé se zaměřují na sdílení šťastných okamžiků, úspěchů a příjemných rodinných a partnerských chvil.

Sociální sítě mohou negativně ovlivňovat sebaobraz člověka. Používání různých filtrů, sdílení upravených fotografií, ale také nereálné nastavení standardů týkajících se krásy, fyzické kondice, úspěchu či popularity může způsobovat problém s přijetím sebe sama a vlastní autenticity. Člověk, na kterého neustále působí uvedené podněty, může začít o sobě pochybovat, může cítit frustraci a pocity selhání, že jeho život neodpovídá tomu, co se prezentuje na sociálních sítích.

Další významnou oblastí je používání sociálních sítí před spaním nebo během nočních hodin. Používání sociálních sítí ve večerních hodinách způsobuje pozdější usínání, modré světlo narušuje produkci melatoninu (který pomáhá regulovat spánek), což může vést k problémům se spánkem, těžšímu usínání, únavě a snížení koncentrace. Nedostatek spánku následně snižuje schopnost zvládat stres a plnit požadavky pracovního a osobního života.

Proč sociální sítě ovlivňují duševní zdraví?

Sociální sítě jsou nám neustále k dispozici a záleží na našem postoji, jakým způsobem jim dovolíme ovlivňovat naše duševní zdraví.

  • Neustálá dostupnost sociálních sítí a život v „online“ světě zvyšuje riziko přetížení a zároveň to může narušovat schopnost úplného odpočinku.
  • Sociální sítě nám poskytují množství podnětů, které stimulují neurobiologické mechanismy odměny (dopamin), což může vést až ke vzniku závislosti.
  • Problémy s nastavením hranic a ztráta osobního prostoru, která může vést k vyčerpání a zapomínání na sebe a své potřeby.
  • Ztráta soukromí a obava o bezpečí při používání sociálních sítí – například se u lidí může vyskytovat obava ze sledování, sociální sítě shromažďují osobní údaje, což může vést k obavám a pocitu ztráty soukromí. Na druhé straně lidé mohou pociťovat sociální tlak sdílet okamžiky ze svého života a přispívat na sociální sítě vlastním obsahem.
  • Narušení spánku a problémy s koncentrací.

Jaké jsou příznaky vlivu sociálních médií na duševní zdraví?

Příznaky, které naznačují, že sociální sítě mohou negativně ovlivňovat duševní zdraví, se objevují postupně a nenápadně. Velmi důležité je být citlivý k sobě a včas je rozpoznat.

Mezi varovné příznaky patří:

  • Pocity napětí spojené se stresem v situacích, ve kterých nejsou sociální sítě k dispozici.
  • Pocity nespokojenosti se sebou samým, se svým vzhledem, fyzickým zevnějškem, které se objevují jako důsledek porovnávání se s ideálními fotografiemi na sociálních sítích.
  • Vyčerpání, pokles energie, problémy se spánkem, nedostatečná regenerace po spánku.
  • Delší trávení času na sociálních sítích ve srovnání s interakcemi v reálném světě. Nadměrné používání sociálních sítí může vést k zanedbávání pracovních nebo rodinných povinností.
  • Pocity izolace, samoty, absence lidského kontaktu.
  • Neustálé vystavování se negativním zprávám nebo konfliktům při vyjadřování vlastních názorů na sociálních sítích může zvyšovat hladiny stresu a úzkosti.
  • Pocity zahlcení, které vznikají z přetížení člověka informacemi. Nadměrné množství informací, které získáváme na sociálních sítích, může způsobovat zahlcení, únavu a vyčerpání organismu.

Jaké jsou možné důsledky sociálních sítí na duševní zdraví?

  • Závislost na sociálních sítích.
  • Závislost na sociálním uznání a sbírání „lajků“.
  • Snížená koncentrace a produktivita.
  • Problémy se spánkem až nespavost.
  • Problémy v mezilidských vztazích a porovnávání se s druhými.
  • Kyberšikana, veřejné útoky a sociální ponižování.
  • Problémy se sebevědomím a sebehodnotou.
  • Úzkost.
  • Deprese.

Jak se vyhnout negativním důsledkům sociálních sítí na duševní zdraví?

  • Nastavení hranic při používání sociálních sítí, vyhraďte si časový limit na sociální sítě. Dopředu si naplánujte konkrétní čas dne, který věnujete kontrolování sociálních sítí. Mimo tohoto času je nepoužívejte.
  • Rozhodněte se, kde nebudete používat sociální sítě, například si můžete vytvořit tzv. zóny bez mobilního telefonu. Například si zaveďte pravidla, že nebudete používat mobilní telefony během rodinné večeře, společného času s partnerem nebo v ložnici.
  • Před spánkem (minimálně hodinu) se vyhněte návštěvě sociálních sítí, na závěr dne si vytvořte čas na relaxaci a klidnou atmosféru při knize nebo se šálkem čaje.
  • Během dne mějte sociální sítě vypnuté a věnujte se aktivitám naplno.
  • Naplánujte si dny, během kterých nebudete používat sociální sítě.
  • Plánujte si osobní setkání s lidmi, budujte vztahy v reálném světě.
  • Věnujte se osobnostnímu rozvoji a sebepřijetí, přijměte sebe a svůj život takový, jaký je. Skutečný život je plný různých emocí, zkušeností a zážitků. Je to víc než obsah, který sdílíte na sociálních sítích.
  • Využívejte kritické myšlení při sledování obsahu na sociálních sítích. Obsah, který je sdílený na sociálních sítích, je často upravený, takže nezobrazuje realitu.
  • Využívejte blokování a nahlašování nevhodného obsahu, urážlivých komentářů a nevhodného chování.
  • Pokud čelíte kyberšikaně, promluvte si s lidmi, kterým důvěřujete, vyhledejte pomoc odborníka a nahlaste pachatele.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoliv otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.

V textu používáme převážně mužský rod pro zjednodušení a plynulost vyjadřování. Všechna označení jsou však myšlena inkluzivně a vztahují se na všechny osoby bez ohledu na pohlaví. 💙

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector